Tekstikoko aA

Varhaiskasvatus ja koulutus

Kaksi poikaa vaihtamassa rengasta punaiseen autoon
 
 

Tulevia koulutuksia  

Tredu, Virtain toimipisteessä avoimia opiskelupaikkoja jatkuvan haun kautt


  • kasvatus- ohjausalan perustutkinto, aloitus syksyllä 2024
  • Robotin käyttö -tutkinnon osa koulutus, aloitus huhtikuu 2025
  • liiketoiminnan perustutkinto
  • sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
  • autoalan perustutkinto

Tutustu Tredun Virtain toimipisteen avoinna oleviin koulutuksiin tästä. 

Tutustu Tredun vuoden 2024 aikuiskoulutusoppaaseen tästä. 

 

Ammattiin opiskelu 

Virroilla voit opiskella seuraavia tutkintoaloja:

  • Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
  • Autoalan perustutkinto
  • Liiketoiminnan perustutkinto
  • Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto
  • Lisäksi tarjoamme tutkintokoulutukseen valmistavaa koulutusta (TUVA)

Pieni joustava, nopean toiminnan toimipiste tarjoaa tiiviin, hyvähenkisen opiskelijayhteisön ja tarvittaessa myös henkilökohtaista tukea opintoihin. Virtain kaupunki tarjoaa osana elinvoimapakettia opiskelijoille ilmaisen asuminen oppilasasunnoissa.

Työelämäyhteistyö on kunnia-asia Tredun Virtain toimipisteessä. Yhteistyökumppaneitamme ovat muun muassa Veljekset Keskinen, Attendo Keituri, Keiturin Sote, Virtain kaupunki sekä lukuiset muut alueen yritykset.

Tredu tarjoaa myös yksilöllisesti suunniteltua ja toteutettua täydennys-, muunto-, ja lisäkoulutusta niin yrityksille, yhteisöille kuin yksityishenkilöillekin.

Tredu yhdistää opiskelijat ja yritykset entistä tehokkaammin

Tiitus -palvelu yhdistää työ- ja työssäoppimispaikkoja tarjoavat yritykset sekä oman alan työpaikkoja tai lisäansioita etsivät Tredun opiskelijat.

Sähköisellä ilmoitustaululla parannetaan työntekijöiden ja työpaikkojen löytymistä. Yritysten kannalta palvelu on tehty mahdollisimman helppokäyttöiseksi. Opiskelijat puolestaan voivat selailla paikkoja millä tahansa älylaitteella ilman kirjautumista tai erillistä sovellusta. Palvelu on yrityksille maksuton.

ILMOITA TYÖPAIKASTA


Ammattikorkeakouluopiskelu

TAMK näkyy vahvasti Virroilla. Parhaillaan käynnissä on monimuotokoulutuksena järjestettävät tradenomin  ja metsätalousinsinööri tutkinto-ohjelmat.

TAMK palvelee myös yrityksiä tehden opiskelija- ja asiantuntijatyönä yritysten sekä yhteisöjen tuotekehitystoimintaa tilaustyönä. Virroilla ja Ruovedellä yhteyshenkilönä toimii korkeakouluasiamies Tarja Tittonen. Hän kartoittaa ja räätälöi yhteistyökumppaneille heidän tarvitsemiaan koulutus- ja tuotekehityspalveluja.


 

Monialainen osaaminen verkostoituu Virroille

Verkostoissa oppimisen ja osaamisen tutkinto-ohjelma, eli VETO on Tampereen ammattikorkeakoulun uusi monialainen innovaatio. Kyseessä on modernin työelämäkentän tarpeisiin luotu tutkinto-ohjelma, joka painottaa jatkuvaa ja yhdessä oppimista, tiimityöskentelyä, itseohjautuvuutta ja kanssakäymistä työelämän kanssa.

Tutustu aiheeseen lisää tästä.

 
 

Lisätiedot:


Heidi Vaalima
opinto-ohjaaja Tredu
puh. 044 766 4463
heidi.vaalima@tampere.fi

Marko Tamminen
koulutussuunnittelija Tredu
puh. 044 766 4406
marko.tamminen@tampere.fi

Maarit Toroskainen
yritys- ja markkinointikoordinaattori
puh. 0447151411    
maarit.toroskainen@virrat.fi



>Tampereen ammattikorkeakoulu

Tarja Tittonen
korkeakouluasiamies TAMK
050 500 4545
tarja.tittonen@tuni.fi