Johtoryhmän blogi
Johtoryhmän blogivuosi 2026 käynnistyy
Alkuvuodesta päätimme johtoryhmässä ottaa käyttöön uuden tavan avata työtämme ja ajatteluamme: ryhdymme kirjoittamaan blogia. Nyt on ensimmäisen kirjoituksen aika – kirjoitusvuoron aloittaa kaupunginjohtaja.
Tavoitteena on, että joka kuukausi yksi johtoryhmän jäsenistä kirjoittaa blogiin omista ajankohtaisista aiheistaan, havainnoistaan tai teemoista, jotka ovat juuri sillä hetkellä työn keskiössä. Ja kuka tietää - ehkä joku innostuu joskus tekemään myös vlogin, kun sopiva aihe ja hetki osuvat kohdalle. Tällä haluamme lisätä avoimuutta, kertoa kuntatyön arjesta ja tuoda esiin erilaisia näkökulmia Virtain kehittämiseen.
Tervetuloa seuraamaan johtoryhmän blogivuotta!
Vuosi 2025 paketissa, mutta miltä näyttää tulevaisuus?
Alkuvuosi on taloushallinnossa vierähtänyt pitkälti tilinpäätöksen parissa. Kaupunginhallitus hyväksyi vuoden 2025 tilinpäätöksen 25.3.2026 kokouksessaan ja tilinpäätös etenee nyt tarkastuslautakunnan ja tilintarkastajan arvioitavaksi ja lopulta kesäkuussa valtuuston hyväksyttäväksi. Virtain kaupungin talous vuodelta 2025 on 944 513,96 euroa ylijäämäinen, mikä on huomattavasti parempi kuin talousarviossa ennakoitu miljoonan euron alijäämä. Tulosta voidaan pitää erittäin vahvana, sillä toimintaympäristö oli vuoden aikana poikkeuksellisen haastava kuntatalouden kiristymisen, työllisyystilanteen heikkenemisen ja valtakunnallisten uudistusten vuoksi. Merkittävin tekijä hyvän tuloksen taustalla on käyttötalouden talousarvion alittuminen 2,9 miljoonalla eurolla. Tämä kertoo toimialojen määrätietoisesta työstä menojen hillitsemiseksi ja toiminnan tehostamiseksi.
Talouden epävarmuus haastaa kuntataloutta
Ennusteet vuoden 2026 talouden kehityksessä ovat alentuneet Iranissa käynnissä olevan sodan vuoksi. Sodan aiheuttama energian hinnan nousu uhkaa kiihdyttää inflaatiota ja koroissa on nähty viime aikoina jyrkkää nousua. Ennusteessa oletetaan kuitenkin, että energiasokin kesto jää suhteellisen lyhyeksi. Työllisyystilanteen odotetaan kohenevan vuoden 2026 aikana ja työttömyysasteen ennakoidaan kääntyvän laskuun vuoden 2026 aikana.
Sekä Virtain taloutta, että kuntien taloutta yleisesti haastaa monet toimintaan liittyvät muutokset sekä sodat maailmalla, yleinen epävarmuus ja kuluttajien heikko luottamus talouteen. Talouden epävarmuudella ja kustannuskehityksellä on vaikutusta kaupungin verotulojen määrään sekä kustannuskehitykseen.
Kuntaliitto tiedusteli maaliskuussa kuntien talousjohtajien näkemyksiä ja tunnelmia oman kunnan talouden nykytilasta ja arviosta ensi vuodelle. Talousbarometrin päätulokset voi kiteyttää seuraavasti: Lukuisista haasteistaan huolimatta kuntien talouden tila näyttäytyy tällä hetkellä melko valoisana. Näkymät kuitenkin heikkenevät seuraavan 12 kuukauden aikavälillä. Talouden näkymien heikentyessä myös sopeuttamisen tarve ja velkaantuminen jatkuu. Eniten talouden näkymät heikentyvät 20 000–100 000 asukkaan kaupungeissa.
Ulkoisista haasteista huolimatta kunnat ovat Virtain tapaan sopeuttaneet talouttaan omin toimin, mikä on helpottanut tilannetta. Virtain vuoden 2026 talousarvio on noin 1,5 miljoonaa euroa alijäämäinen, mutta vuoden 2025 hyvä toteuma ja tehdyt toimenpiteet luovat pohjaa sille, että myös vuonna 2026 on hyvät mahdollisuudet päästä talousarviota parempaan tulokseen.
Talousarvioprosessi pyörähtää jälleen käyntiin
Tilinpäätöksen valmistumisen ohessa on käännetty jo katseet nykyhetkeen ja tulevaan. Talouden näkökulmasta Virtain vuosi 2026 on lähtenyt käyntiin talousarviossa suunnitellun mukaisesti. Heti tilinpäätöksen valmistumisen jälkeen on aika aloittaa tulevan suunnittelu ja
vuoden 2025 hyvä tilinpäätös luo vahvan pohjan lähteä suunnittelemaan talousarvion raamia vuodelle 2027.
Talousarvion raami pohjautuu vuoden 2025 tilinpäätökseen sekä vuoden 2026 talousarvioon huomioiden mahdolliset toiminnan tai organisaation muutokset. Raamissa määritellään toimielimille toimintakate eli toimintatuottojen ja -menojen erotus, jonka puitteissa toiminta tulee pystyä järjestämään tulevana talousarviovuonna. Käyttötalouden lisäksi raamissa huomioidaan verotulojen ja valtionosuuksien ennusteet, joista saadaan tuoretta tietoa maan hallituksen kehysriihen jälkeen toukokuussa. Kaupunginvaltuusto vahvistaa vuoden 2027 talousarvioraamin kesäkuussa, jonka jälkeen kaupunginhallitus antaa tarkemman talousarvion laadintaohjeen ja aikataulun toimielimille talousarvion laadinnan ohjenuoraksi.
Kesälomien jälkeen talousarviota työstetään osastoilla ja kaupunginhallituksen alaisessa valmisteluryhmässä. Syyskuussa lautakunnat tekevät ehdotuksensa vuoden 2027 talousarvioksi, jonka jälkeen ehdotuksia käsitellään valtuuston talousarvioseminaarissa. Seminaarin linjausten pohjalta tehdään vielä viimeiset viilaukset, jonka jälkeen kaupunginjohtaja tekee kaupunginhallitukselle esityksen vuoden 2027 talousarvioksi ja -suunnitelmaksi vuosille 2028-2029.
Kaupunginhallituksen talousarvioesitys käsitellään kaupunginvaltuustossa marraskuussa 2026, jolloin päätetään myös vuoden 2027 veroprosenteista. Loppuvuonna kaupunginhallitus antaa vielä talousarvion täytäntöönpano-ohjeen, jossa annetaan tarkempia ohjeita talousarvion toteuttamiseen ja raportointiin. Näin ollaan taas valmiita aloittamaan uuden talousarviovuoden toteuttaminen!
Virroilla 31.3.2026
Kaisa Jaatinen
talous- ja hallintojohtaja


![Logo [Virtain kaupunki]](client/virrat/images/logo.png)
















